33rd TRCR Symposium Cranbrook

The British Columbia Technical and Research Committee on Reclamation presents “Selenium, Reclamation of Coal Mines and General Aspects of Mine Reclamation —  B.C.’s 33rd Annual Mine Reclamation Symposium

Venue: The Prestige Rocky Mountain Resort, Cranbrook, British Columbia
Dates: September 14 – 17, 2009

Organized by the British Columbia Technical and Research Committee on Reclamation (TRCR) in cooperation with: B.C. Ministry of Energy, Mines and Petroleum Resources, B.C. Ministry of Environment, Natural Resources Canada, Mining Association of British Columbia, Association for Mineral Exploration B.C., Thompson Rivers University, and University of British Columbia.


Monday, September 14, 2009 – Tour of the historic Sullivan Mine

7:30 – 10:00 pm Wine & Cheese Reception – Ballroom

Tuesday, September 15, 2009 – Tour of Line Creek and Greenhills Coal Mines
Wednesday, September 16, 2009 – Paper Presentations

8:25 am Opening Remarks Chair 2009 Symposium (Todd Wambolt)

Session Chairs: Wendy Gardner (Thompson River University) and Graeme McLaren (BC EAO)

8:30 am

Habitat Use, Seasonal Movements, and Population Dynamics of Bighorn Sheep in the Elk Valley Kevin Podrasky, Teck Coal Ltd., Irene Teske, BC, MOE, Kim Poole, Aurora Wildlife Research

9:00 am

Henretta Creek Reclamation Project John Pumphrey, Teck Coal Ltd.

9:30 am

Remote-Sensing-Based Assessment of Reclamation at Teck Coal’s Elk Valley Operations Justin Straker, Bob Fuller, Stefanie Feillinger, Laura Gallaher (Stantec), Billie O’Brien, Carla Fraser, John Pumphrey (Teck Coal)

10:30 am

Airborne Mapping of Vegetation Changes in Reclaimed Areas at Highland valley Copper Between 2001 and 2008. Gary Borstad, Mar Martinez, Leslie Brown (ASL Borstad Remote Sensing Inc), Bob Hamaguchi, Jamie Dickson, Mark Freberg (Highland Valley Copper).

11:00 am

Available Option for the Determination of Ultra Trace Elements in Pristine Environments Timothy Hua, ALS Laboratory Group

11:30 am

Update on the Reclamation of the Yankee Girl Tailings Site, Ymir, B.C.

Mark Tinholt, C. Bullock, D. Schnieder (SND-Lavalin), Greg Steward, G. Sinnett (BC Ministry of Agriculture and Lands

No Host Lunch

Session Chairs: Kim Bittman (Taseko Mines), Carla Fraser (Teck Coal)

1:15 pm

Introduction to Conservation and Reclamation at Alberta’s Mineable Oil Sands. Tanya Richens, Alberta Environment

1:45 pm

Cultural Keystone Species in Oil Sands Mine Reclamation, Fort McKay, Alberta. Ann Garibaldi, Justin Straker, Stantec

2:15 pm

An Adaptive Approach to Reclaiming the First Coal Corporation Central South Property. Jennifer Turner, AECOM, Debra Stokes, First Coal, Sara Duncan, Environmental Studies, University of Victoria

2:45 pm – 3:15 pm Health Break

3:15 pm

Natural Processes: The Application of Natural Systems for the Reclamation of Drastically Disturbed Sites Dave Poster, Polster Environmental Services Ltd.

3:45 – 4:30 pm

Carbon Sequestration by Forests and Soils on Mined Land in the Midwestern and Appalachian Coalfields of the US. Beyhan Y. Amichev, Department of Soil Science, University of Sakatchewan, James Burger, Department of Forestry, Virginia Polytechnic Institute and Jason Rodrique, USDA Forest Service, Allegheny National Forest.

Reclamation Awards Banquet

Thursday, September 17, 2009 – Paper Presentations continue

Session Chairs: Craig Stewart, BC. Ministry of Environment and Todd Wambolt, Gibraltar Mines Limited

8:30 am

Using Lichens and mosses as Bioindicators of Air Pollutant Deposition Near Remote Mining Operations Shanti Berryman, Justin Straker and Daniel Straker, Stantec

9:00 am

Sullivan Mine Waste Dump Characterization, Part 1.

M. Phillip, O’Kane Consultants, D. Thomson, Thomson Hydrogeologic, B. Dawson, Teck Metals and W. Kuit, Teck Resources Ltd.

9:30 am

Sullivan Mine Waste Dump Characterization, Part 2.

M. Phillip, O’Kane Consultants, D. Hockley, SRK Consulting Inc., B. Dawson, Teck Metals, W. Kuit, Teck Resources Ltd. and D. Klein, Interior Reforestation Ltd.

10:00 am

Health Break

10:30 am

Selenium Management Challenges at Kemess Mine.

J. McConnachie, G. Lysay and H. Bent, Northgate Minerals Corp.

11:00 am

Elk Valley Selenium Task Force (EVSTF) Update and Overview – 2009 John Pumphrey, Teck Coal Limited and Guy Gilron, Teck Resources Limited

11:3 am -1:00 pm No host Lunch

Session Chairs: Kathy Pomeroy, Western Canadian Coal and Diane Howe, B.C. Ministry of Energy, Mines and Petroleum Resources

1:00 pm

An Evaluation of Benthic Invertebrate Communities as an Indicator of Stream Ecosystem Health Below Active Coal Mines in the Elk River Watershed

J.L. Frenette, Royal Roads University

1:30 pm

Effect of Selenium on Early Life-Stage Development of West slope Cutthroat Trout

J.R. Elphinck, H.C. Bailey, B.K. Lo, Nautilus Environmental, J. Berdusco, Interior Reforestation, and G. Sword, Teck Coal Ltd.

2:00 pm

Lentic and Lotic Mapping of the Elk River Watershed.

M.L Polzin, S. McPherson, D. Hlushak and D. Michel Interior Reforestation

2:30pm – 3:00 pm Health Break

3:00 pm

Ecological Assessment of Selenium in the Aquatic Environment. Peter Chapman, Golder Associates, William J. Adams, Rio Tinto, Marjorie L. Brooks, Southern Illinois University, Chalres. G Delos, USEPA, Samul N. Luoma, USCS, William A. Maher, University of Canberra, Harry M. Ohlendorf, CH2M Hill, Theresa Presser, USCS and D. Patrick Shaw, Environment Canada.

3:30 pm

Passive and Semi-Passive Treatment Alternatives for the Bioremediation of Selenium from Mine Waters.

A. J. Martin, and M. Buckwalter-Davis, Lorax Environmental, R. Jones, Teck Coal Limited.

4:00 pm

Selenium Release from Coal Mines in the Elk Valley, and Treatment R&D Plans.

R. Jones, Teck Coal Limited, S.H. Brienne, S.E, Jensen, and A.N Tompkins, Applied Research and Technology, Teck Metals Ltd.

Closing Remarks